Johannes Gutenberg
Johannes Gutenberg
Johannes Gensfleisch zur Laden zum Gutenberg (okolo 1400, Mohuč – 3. února 1468, Mohuč) byl německý kovotepec a vynálezce. Slavným se stal skrze své vynálezy a inovace v oblasti knihtisku.
Johann Gutenberg se narodil ve městě Mainz jako syn kupce Friela Gensfleische zur Laden (další jméno zum Gutenberg jeho otec přijal podle místa, kde později žil).
Gutenbergův hlavní vynález nebyl knihtisk (jak se někdy chybně uvádí), ten se objevil již před ním. Zatímco dříve se však praktikoval blokový tisk, kdy se každá stránka kompletně odlila, či vyřezala ze dřeva a pak vytiskla (a mohla se vyhodit, na novou stranu musela být vytvořena nová), Gutenberg přišel s myšlenkou sestavit stranu z jednotlivých znaků (písmen), která se dala přeskupit a použít znovu na jinou stranu, což celý tisk podstatně zekonomičtilo a urychlilo. Gutenbergův vynález umožnil tisknout obrovské množství celých knih ve značných sériích (dříve byly tištěny pouze části knih) a způsobil tak v Evropě informační explozi.
23. února 1455 zahájil Gutenberg masové tištění tzv. Gutenbergovy Bible, první Bible, která se na světě objevila ve větší sérii. Gutenberg se však dostal do problémů – byl špatný obchodník a jeho finanční obtíže ho dovedly až k zabavení strojů a do problémů se zákonem. Zemřel v roce 1468.
Ačkoliv Gutenberg sám se svým objevem neprorazil, ukázal se být velice důležitý, neboť odstartoval sériovou výrobu knih a v souvislosti s tím informační a vědeckou revoluci a rozšíření vzdělanosti mezi širší vrstvy.
V současné době na světě stále existuje 60 Gutenbergových Biblí, jde patrně o nejstarší knihy tištěné Gutenbergovou metodou.